Síťová solární elektrárna

Síťová fotovoltaická elektrárna je připojená do distribuční soustavy (DS), která musí splňovat podmínky pro připojení stanovené distributorem a je nutné mít od něj i souhlasné stanovisko. Tento typ provozu FVE pracuje paralelně s DS a tedy vyráběná energie z FVE jde přes hlavní domovní rozvádeč, kde je v případě v té době zapnutých spotřebičů spotřebována těmito spotřebiči a případný přebytek energie přetéká do distribuční soustavy. Tento princip funguje i opačným způsobem. V případě požadavku na větší množství odebírané energie zapnutými spotřebiči, než v tu chvíli vyrábí solární elektrárna, je energie dočerpána z DS a je tak možno bez omezení používat i výkonné spotřebiče. Používáme střídače Fronius IG.

Síťové solární elektrárny se skládají z fotovoltaických panelů a konstrukce pro jejich montáž, střídače napětí, rozváděče s jištěním, který je připojen do rozvodné sítě daného objektu.

 Používané technologie:

Solární panely od globálního výrobce Canadian Solar Inc.

 

CanadianSolar

Střídače renomovaného rakouského výrobce Fronius

 

Fronius Logo EN_

Sestava solární elektrárny s mikroinvertorem Omnik – pro zřízení FVE o malém výkonu (do 1 kWp)

Jde o tzv. GridFree řešení, které se navrhne tak, aby se pokryla základní neboli minimální spotřeba elektrické energie v domácnosti. Při správném navržení výkonu nedochází k nežádoucím přetokům elektrické energie do distribuční sítě a veškerá vyrobená energie je spotřebována v domácnosti. Celý systém je modulární a elektrárnu je možné kdykoliv rozšířit. Systémy umožnují připojení i do klasické zásuvky 230V.

mikroinvertor_omniksol

 

Střídače a komponenty Fronius

Fronius Galvo

je jednofázový střídač ve výkonové kategorii v rozmezí od 1.5 do 3.1 kW ideální pro domácnosti především pro systémy s vlastní spotřebou. Obsahuje integrované relé Energy management umožňující maximalizovat vlastní spotřebu. Řada dalších chytrých funkcí dělá Fronius Galvo jeden z nejvíce připravených střídačů pro budoucnost ve své třídě: například – integrované ukládaní dat, jednoduché připojení k internetu přes WLAN, nebo plug-in card technologie pro přidání dalších funkcí.

Fronius_Galvo_rdax_100

Fronius Galvo – datový list – všechny typy

Střídač připravený pro budoucnost pro malé instalace zaměřené na vlastní spotřebu

Fronius Symo

je beztransformátorový třífázový střídač pro systémy všech velikostí, který se může pochlubit rozsahem výkonové kategorie od 3,0 do 20,0 kW. Vysoké napětí systému, široký rozsah vstupního napětí a dva MPP-Trackery zajišťují maximální flexibilitu při návrhu systému a neomezené použití ve vnitřním a vnějším prostředí. Standardní rozhraní pro připojení k internetu přes WLAN nebo ethernet a snadná integrace komponent třetích stran, dělá z Fronius Symo jeden z nejlépe vybavených střídačů s datovou komunikací na trhu.

 

 

Fronius_Symo_1

Fronius Symo – datový list – všechny typy

Maximální flexibilita pro aplikace zítřka

 

 

 

Fronius Symo Hybrid

je beztransformátorový třífázový hybridní střídač ve výkonové kategorii od 3,0 kW do 5,0 kW. Tento střídač v sobě kombinuje vlastnosti střídače Fronius Symo, který umí dále spolupracovat s bateriovými systémy pro ukládání vyrobené energie. Uloženou energii je pak možno využít i v době, kdy už fotovoltaické panely elektřinu nedodávají. Střídač se tak stává srdcem 24 hod. řešení práce se sluneční energií“.  Střídač je schopen pracovat i bez připojení na střídavou síť, čímž se liší od klasických střídačů a dále umožňuje zajistit v kombinaci s bateriovými systémy dodávání energie i při výpadku distribuční sítě.

Typy střídačů Fronius Symo Hybrid:

Fronius Symo Hybrid 3.0-3-S

Fronius Symo Hybrid 4.0-3-S

Fronius Symo Hybrid 5.0-3-S

Další informace o komponentech nalezenete v sekci Hybridní FVE

Fronius_Symo_Hybrid

Fronius Symo Hybrid – datový list – typy – Energy – Package – EN

Srdce 24 hod. řešení práce se sluneční energií

Fronius IG plus

Generace střídačů Fronius IG Plus představuje předchůdce střídačů Fronius Symo a Galvo. Jedná se o jedno – dvoj – třífázové střídače s výkony od 2,5 kW do 12,0 kW. Střídače byly vyvinuty pro maximální jistotu výtěžnosti, mnohostrannou použitelnost a maximální spolehlivost.

 

Fronius_IG_Plus_50

Menší provedení střídače je používáno u výkonů do 5kW, větší provedení se obecně používá od 6 kW výše.

Fronius_IG__Plus_120__V-150_V

Fronius IG Plus – datový list – všechny typy

Fronius IG TL

je beztransformátorový jednofázový FV střídač s výkony od 3,0 do 5,0 kW, který zahrnuje všechny výhody koncepce beztransformátorového střídače s vysokou inovací a kvalitativními požadavky Fronius. Obsahuje ve standardu monitoring systému, který pomáhá tomuto střídači zajistit maximální výnosy po celou dobu životnosti střídače.

Fronius IG

střídače této řady začínaly v době počátků u nás realizovaných FVE. Střídače obsáhnou výkonové kategorie od 1,5 kW až do 6,5 kW. Dělaly se v provedení vnitřním (indoor) a venkovním (outdoor).


Fronius IG 300, IG 400, IG 500

Centrální střídače této řady jsou vhodné pro fotovoltaická zařízení od jmenovitého výkonu AC 24 kW. Pracují se zcela novou konstrukcí systému. Proud nepřeměňuje jen jeden výkonový díl, ale o práci se dělí 9, 12, resp. 15 dílů – záleží na výkonnostní třídě. Důvod je prostý. Při částečném zatížení stoupá znatelně energetická výtěžnost za situace, kdy jsou na vyšší stupeň využity menší výkonové díly. Každý centrální střídač Fronius IG proto pracuje s větším množstvím menších dílů Power Rack, které se v závislosti na osvětlení zcela automaticky zapínají a vypínají s cílem dosáhnout co nejvyšší dodávky energie.

Typy střídačů Fronius IG:

Fronius IG 300

Fronius IG 400

Fronius IG 500


Fronius_IG_300_400_500_rdax_100

Fronius CL

je centrální střídač Fronius s konceptem MIX ™. Fronius CL kombinuje vysoce účinnou výkonovou elektroniku s unikátním a modulárním designem až 15 tototožných jednotek v koncepci MIX ™. Výhody tohoto vyspělého systému jsou maximální výnosy a vysoká stabilita. Střídače Fronius CL jsou optimálním řešením pro fotovoltaické systémy až do několikaset kW. Mezi další plusy patří modul manager pro přesné sledování MPP bodu, funkce přepínání transformátoru a mnoho dalších funkcí. To dělá z Fronius CL mnoho-účelové zařízení, které zaručuje stále vysoký výkon.

Typy střídačů Fronius CL:

Fronius CL 36.0

Fronius CL 48.0

Fronius CL 60.0


Fronius Agilo

centrální střídač, který jako první ve své výkonové třídě, může být kompletně naistalován a servisován integrátorem, Fronius Agilo nastavuje nové standardy.  Speciální vysoko-zátěžová kolečka, kompaktní design a možnost výměny komponentů u zákazníka dělá Fronius Agilo unikátním.  S maximální výstupním výkonen 75 kVA a 100 kVA je Fronius Agilo vhodný zejména pro průmyslové a komerční systémy.

Typy střídačů Fronius Agilo:

Fronius Agilo 75.0-3

Fronius Agilo 100.0-3

Příslušenství
Fronius String Control Unit – SCU

toto zařízení sdružuje jednotlivé větvě (stringy) panelů do jednoho. Je vhodný a instalovaný na větších projektech přibližně od výkonu 30 kW, ale použitý může být i menších výkonů a převážně v kombinaci s centrálními střídačí. Umožnuje monitoring i jednotlivých větví panelů což umožnuje snadnější detekci případných výchylek ve výrobě.

Typy Fronius String control Unit:

Fronius DC Box 60/12

Fronius String Control 100/12

Fronius String Control 125/25

Fronius String Control 250/25

Fronius_String_Control_250_25_rdax_100_rdax_100

Fronius Datamanager 2.0

Fronius Datamanager je  plug-in kata a představuje další generaci zařízení pro ukládání dat. Jakmile je připojení k internetu pes LAN nebo WLAN, tak Fronius Datamanager posílá údaje z FV systému přímo na online portál Fronius Solar.web. Což kdykoliv poskytuje přehled o tom, jak systém pracuje. Fronius Datamanager umožňuje střídačům poprvé připojení přímo k internetu přes LAN nebo WLAN. Kromě toho mohou být volby a konfigurace Fronius Datamanager zobrazeny pomocí integrovaného webserveru. Na digitální vstupy a výstupy lze připojit signál dálkového řízení a tím ovládat činný a jalový výkon střídače na dálku v souladu s požadavky některých Evropských dodavatelů energie.

Datamanager 2.0 se vyrábí jako zásuvná karta nebo samostatné zařízení Datamanager 2.0 Box.


SE_WPIC_Fronius_Datamanager_rdax_800x576_100_rdax_238x171_100