Sluneční blamáž? Proud nezdražují solární carové, ale ČEZ, tvrdí studie

Motto:Sluneční elektrárny – BUBLINA, STRAŠENÍ, ZÁMINKA nebo VELKÝ TUNEL???
3.9.2010
Státu vadí solární elektrárny. Ale státní ČEZ je kupuje
9.9.2010
Motto:Sluneční elektrárny – BUBLINA, STRAŠENÍ, ZÁMINKA nebo VELKÝ TUNEL???
3.9.2010
Státu vadí solární elektrárny. Ale státní ČEZ je kupuje
9.9.2010

2010-09-08Podle fotovoltaické asociace se výroba „zelené“ energie do zdražení elektřiny promítne pouze pěti procenty.

Zdroj: Ekonomika.iHNed.cz  8. 9. 2010  12:27  (aktualizováno: 8. 9. 2010  14:36)

Odkaz na článek: http://ekonomika.ihned.cz/c1-46320980-slunecni-blamaz-proud-nezdrazuji-solarni-carove-ale-cez-tvrdi-studie  

Skokové zdražení elektřiny minimálně o 15 procent je nesmysl, tvrdí zástupci České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO). Podle nich za zvýšením cen stojí fotovoltaika jen minimálně a hlavním viníkem je polostátní elektrárenská společnost ČEZ.

Stát již několik měsíců hledá cestu, jak vyřešit přehnanou podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Díky vysoko nastaveným výkupním cenám totiž doplatí na nárůst těchto zdrojů, především solárních elektráren, domácnosti, které budou platit za energie výrazně více než nyní.

Podle odhadů ministerstva průmyslu totiž od ledna stoupne poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie z dnešních 166 na 700 korun za megawatthodinu elektřiny. Cena elektřiny pro domácnosti by tak zdražila minimálně o patnáct procent a pro firmy o devatenáct procent.

Ne 20 procent, ale jen 5 procent

Fotovoltaici však tvrdí, že jde pouze o blamáž, za kterou stojí velcí energetičtí giganti, například společnost ČEZ. „Cílem je udělat z fotovoltaiky hlavního viníka růstu ceny elektřiny a skrýt tak opravdové důvody zdražení: zvýšení marží firmy a neochotu vzdát se svých závratných zisků,“ uvedla asociace ve své zprávě.

Mluvčí ČEZu označil tvrzení  asociace za „křečovitou lež“. Podle něj je z vývoje ceny elektřiny na trhu patrné, že ceny elektřiny dodávané ČEZem zůstanou na příští rok víceméně stejné jako letos. „Tudíž naše marže se nezmění a nijak tedy neovlivní změny cen,“ uvedl Kříž.

„Podle našich výpočtů pouze 5 procenty v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 procenty v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie. Co představuje zdražení o zbylých 14–15 procent?“ ptá se František Smolka, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

Asociace zdůvodňuje zdražení výpočtem: V roce 2009 každý spotřebitel doplácel na „zelenou“ elektřinu 5 haléřů za každou propálenou kilowatthodinu (kWh), v letošním roce to je již 16 haléřů. Podíl fotovoltaiky na příspěvku je přitom zhruba 7 až 8 haléřů za kWh. Při roční spotřebě průměrné domácnosti ve výši 3000 kWh si tak každý spotřebitel za solární energii připlatí kolem 240 korun ročně.

„Přitom do kapsy firmy ČEZ šla vloni z každé kilowatthodiny celá koruna, průměrná česká domácnost tedy největšího výrobce elektřiny ,podpořila‘ částkou 3000 korun,“ vypočítává František Smolka.

Obdobně argumentuje i Bronislav Bechník z Czech RE Agency, jejíž analýzu přinesl server Aktuálně.cz. „Pokud bychom předpokládali, že cena elektřiny poroste podle obecné míry inflace, vzrostla by do roku 2009 průměrná cena 1 kilowatthodiny pro domácnosti asi o 0,43 korun. Cena se však zvýšila zhruba o 1,32 Kč. Na podporu obnovitelných zdrojů připadalo 0,05 korun, zbytek – 0,84 korun – je zvýšení ceny v důsledku liberalizace a otevření trhu s elektřinou,“

 

Nárůst připojovaných zdrojů nebude katastrofický

Obě organizace navíc dodávají, že prezentované odhady, že do sítě do konce roku budou připojeny zdroje v celkovém objemu 1800 MW jsou přehnané. „Nesmyslně vysoké odhady kolující na veřejnosti ve výši 1800 MW jsou pouze virtuálním číslem. Náš odhad je zhruba poloviční: 800–1000 MW,“ tvrdí Smolka.

V podobných dimenzích se nedávno pro HN vyjádřil i šéf svazu průmyslu Jaroslav Míl. „Dnes je u nás instalováno asi 620 megawattů solárního výkonu, do konce roku má přibýt dalších 700 až 800 megawattů.“

Bechnik hovoří o maximálním reálném objemu 1200 MW. Jako důvody uvádí omezení připojování nových elektráren do sítě. Smolka dodává, že to není ani technicky možné.

„Pokud by se mělo v Česku připojit údajných 1800 MW, znamenalo by to, že více než 15 procent světové produkce fotovoltaických technologií bude směřovat do Česka, což je naprostý nesmysl,“ říká Smolka.

ČEZ kraluje i solárníkům

Míl upozorňuje, že polostátní ČEZ je také jedním z největších investorů do fotovoltaiky v Česku. Ten má jen letos zhruba čtvrtinový podíl na celkovém množství instalovaných panelů. „Pokud stát prosadí jako akcionář v dozorčí radě, že ČEZ tyto investice omezí, solární boom se zbrzdí,“ navrhuje Míl.

Podle odhadů fotovoltaické asociace bude vlastnit na konci roku 2010 v Česku solární elektrárny s ročním výkonem přes 250 MW.

„Tato firma na fotovoltaice profituje nejvíce a díky stávající legislativě má jistotu, že její zisky nebudou ohroženy dalších patnáct let. Teď, když jim hrozí, že od příštího roku klesnou výkupní ceny solární elektřiny a budou omezené kapacity na připojení, snaží se na fotovoltaiku ještě rychle svést zdražování cen energií. Pokud tuto firmu tolik trápí zdražování, které se citelně dotkne hlavně domácností a firem, nechť se svých objednaných kapacit vzdá,“ vyzývá výrobce elektřiny Smolka.

ČEZ však v reakci na studii asociace uvádí, že  v současné době firma provozuje koupené fotovoltaické elektrárny, které odpovídají cca 3,5procentnímu podílu na trhu. „Na konci roku to bude řádově 100 MW. V rozestavěných projektech jsou totiž ve smlouvách stanoveny podmínky, které musí jejich developer splnit, aby ČEZ do projektu vstoupil. Z toho odvozujeme, že podíl na trhu bude stále v jednotkách procent.tedy zcela odlišný od našeho postavení,“ uvedl v reakci Kříž.

Podle něj je tedy zřejmé, že „opatření směrem k jednomu subjektu by spotřebitelům nijak výrazně neulevilo, pouze by je vlastnil někdo jiný.“