Masivní podpora slunečných elektráren skončí, rozhodla vláda

Kostelec nad Černými Lesy
10.9.2010
Obec Chrást
16.9.2010
Kostelec nad Černými Lesy
10.9.2010
Obec Chrást
16.9.2010

2010-09-15Kabinet Petra Nečase schválil zrušení podpory pro fotovoltaické elektrárny umístěné na zemědělské půdě.

Zdroj: Vláda České republiky – Tisková zpráva (výňatek), Datum: 15. 9. 2010 12:38 (odkaz na tiskovou zprávu zde)

Kabinet Petra Nečase schválil zrušení podpory pro fotovoltaické elektrárny umístěné na zemědělské půdě. Mohlo by se uspořit až 7,8 miliard korun.

„Vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon o podpoře a využívání obnovitelných zdrojů. Věnovali jsme se konkrétní první fázi kroků, které směřují proti jednorázovému skoku zdražení elektřiny v souvislosti s boomem solárních elektráren. Od 1. března 2011 skončí podpora fotovoltaických elektráren, které jsou umístěny na zemědělské půdě a pro spekulativní, tzv. ostrovní okruhy,“ řekl po jednání vlády premiér s tím, že další opatření budou přicházet postupně.

Vysoká podpora, její garantovaná délka a právo přednostního připojení způsobily velký zájem investorů o výstavbu solárních elektráren. Množství projektů na výstavbu solárních elektráren přesáhlo technické možnosti elektrizační soustavy i únosný dopad do ceny elektřiny.

„Podle našich propočtů by to znamenalo, že v podstatě nebudou připojeny do sítě fotovoltaické elektrárny o výkonu 700 MW. Uspoří se až 7,8 miliard korun, protože by se nepromítl příspěvek na tyto elektrárny,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.