MPO hodlá zvýhodnit malé solární elektrárny

Státu vadí solární elektrárny. Ale státní ČEZ je kupuje
9.9.2010
Jablonné nad Orlicí
10.9.2010
Státu vadí solární elektrárny. Ale státní ČEZ je kupuje
9.9.2010
Jablonné nad Orlicí
10.9.2010

2010-09-10

Datum: 10. 09. 2010  |  Zdroj: SolarniNovinky.cz 

http://www.solarninovinky.cz/2010/index.php?rs=4&rl=2010090903&rm=15:33

Podle serveru E15.cz Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby podpora fotovoltaických elektráren byla určována podle druhu a umístění elektrárny. Chce tak zvýhodnit malé solární elektrárny, které jsou umísťovány n na střechách budov.

Opatření má být jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektřiny.

Naše vláda nedávno schválila Národní akční plán o obnovitelných zdrojích, který stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů. Vláda tím hodlá regulovat optimální složení OZE. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) se ale toto nařízení nejvíce dotkne domácností, které umísťují solární panely na střechu kvůli snížení účtu za elektřinu. „To je oblast, která by se měla dále rozvíjet. Přísná regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů,“ uvedl člen pro E15.cz představenstva CZEPHO František Smolka.

Podle CZEPHO umožní návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 megawatt připojit řádově jen 1200 domácností. „Tito malí investoři nyní nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. „Právě rodinné domky, střechy továren, budovy zemědělských staveb jsou ideálním místem, kam umístit solární panely. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále, „ tvrdí Smolka. „To by byl výsměch všem, kdo podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout,“ dodal Smolka.

Mluvčí MPO Vlček tvrdí, že vláda chce střešní fotovoltaické instalace zvýhodnit tím, že bude při podpoře rozlišovat podle velikosti a umístění elektrárny. Malé střešní instalace by tak měly výhodu před velkými panely o výkonu několika MW umístěnými na orné půdě.